Kişisel hijyen uygulamaları  her bireyin mutlaka yapması gerektiği işlemlerden biri olarak kabul edilmektedir. Kişisel hijyenine dikkat etmeyen kişilerde ne yazık ki çeşitli sağlık sorunları meydana gelmektedir. Kişisel hijyen  bireyin el, yüz, ayak, vücut ve yüz temizliği olarak karşınıza çıkmaktadır. Bireylerin kişisel hijyenlerini belli aralıklar ile düzenli olarak mutlaka yapmaları gerekmektedir. Kişisel hijyen uygulamalarının yapılmasının amacı vücudu kötü kokulardan arındırmak, bireyin benlik duygusunu ortaya çıkarmak, vücut sağlığının gelişimine katkı sağlamak ve vücudu mikroplardan bakterilerden arındırmak esasına dayanmaktadır. Bunun yanı sıra kişisel hijyen uygulamaları kişilerin kaslarını gevşetir ve rahatlatır. Dolayısıyla kişisel hijyen uygulamalarını düzenli  olarak belirli aralıklar ile gerçekleştirmekte olan kişilerin kasları yumuşar. Bireyler kişisel hijyen uygulamaları yaparak hem bedensel hem de ruhsal olarak rahatlamış olurlar.

 

Kişisel Hijyen Uygulamaları Nelerdir?

Kişisel hijyen uygulamaları  insan sağlığının sürdürülebilmesi için oldukça önemli durumlardan biri olarak karşınıza çıkmaktadır. Kişisel hijyen uygulamaları başta ağız ve diş sağlığı olmak üzere vücut temizliği, burun ve kulak temizliği, ayak ve el temizliği olarak kategorize edilmektedir. Burada ağız ve diş sağlığı kişisel hijyen uygulamalarında oldukça önemli işlemlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Kişisel Hijyen Uygulamalarında Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Ağız ve diş sağlığında dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanız gerekmektedir. Çünkü fırçalanmayan diş belli bir zamandan sonra ne yazık ki çürür. Çürüyen dişleri ise ne yazık ki kaybetmiş olursunuz. Bunun yanı sıra ağız hijyeninizin sağlanması için düzenli olarak diş fırçalamanın yanında ağız bakım suları kullanabilirsiniz. Fakat ağız bakım sularının güvenilir bir markadan olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kişiler ağız ve diş hijyenini sağlamak amacı ile mutlaka diş ipi kullanmalılardır. Diş ipi diş fırçasına göre daha kullanışlıdır. Diş fırçasının giremediği diş aralıklarına, girinti ve çıkıntılara diş ipi aracılığı ile kolayca erişim sağlayarak burada yer alan küçük yemek parçacıklarını ağzınızdan uzaklaştırabilirsiniz. Eğer dışarıdaysanız ve dişlerinizi fırçalama olasılığınız mümkün değilse ılık su yardımı ile ağzınızda gargara işlemi gerçekleştirerek ağız hijyeni uygulaması yapmalısınız.

Bir diğer kişisel hijyen uygulamaları biri olan vücut temizliğinde ise  yaz mevsiminde terleme olasılığı oldukça yüksek olduğundan dolayı mümkün olduğu kadar sık sık banyo yapmayı ihmal etmemelisiniz. Banyo yapmadığınız sürece vücut temizliğiniz sağlanmış olmaz. Çok sıcak suda duş almak vücudunuza zarar cildinizi kurutur. Bu sebepten dolayı ılık su ile duş almanız gerekmektedir.  Vücut temizliğinizde sert sabun kullanmaktan kaçınmalısınız. Duş sonrasında vücut losyonu tercih edebilirsiniz. Duş jellerinin kaliteli bir markaya sahip olmasına özen gösteriniz. Cildiniz ıslakken kesinlikle kese kullanmayınız. Kese ıslak cilde uygulanmaz. Kese ya da lifinizi ayda bir değiştirmeniz gerekmektedir. Eğer kesenizi ve lifinizi düzenli olarak değiştirmezseniz ölü derilerden kurtulmuş olmazsınız. Duşunuz bittikten sonra mutlaka nemlendirici kullanmalısınız. Kuru bir cilde sahipseniz nemlendirici cildinizi ferahlatır ve rahatlatır. Bunun yanı sıra gözenekleriniz duş yaptıktan sonra açıktır. Deodorant ya da parfüm sıkabilirsiniz. Tabii bu noktada özellikle ifade etmek gerekmektedir ki vücuda doğrudan parfüm ya da deodorant sıkma cildinize zarar vermesi ile bilinir. Mümkün olduğu kadar elbise üzerine sıkmak daha doğru bir karar olacaktır. Bunun yanı sıra son olarak kalitesiz ve güvenilir olmayan hiçbir  kişisel hijyen  ürünlerini satın alıp vücudunuza uygulamayınız. Çünkü güvenilir olmayan kişisel hijyen ürünleri cildinizi tahriş etmek ile kalmayıp aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarının oluşumunu da doğrudan zemin hazırlamaktadır.  Mümkün olduğu kadar  bu hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.