Kişisel hijyen sağlık için oldukça önemli hususlardan biridir. Kişisel hijyenine yeterince dikkat etmekten kişiler ne yazık ki pek çok hastalık ile karşı karşıya kalmak zorunda kalır. Enfeksiyonlar, virüsler, bakteriler ne yazık ki kişisel hijyenine gerekli önemi vermeyen kişilerde meydana gelmektedir. Kişisel hijyen ürünleri başta sabun olmak üzere şampuan,  kolonya, vücut losyonu, pamuk,  bone, dezenfektan, parfüm, galoş, maske ve ıslak mendilleridir. Örneğin dışarıya çıktığınızda lavabo kullanmanız gerekiyorsa herkesin kullanmış olduğu sabunu, ıslak mendilleri ya da peçeteyi kullanmak yerine kendinize özel  kendiniz dışında hiç kimsenin kullanmadığı sabunu, peçeteyi ya da ıslak mendili tercih ediniz. Hijyen açısından bu durum oldukça önemli kurallardan biridir.

Özellikle kişisel bakım ürünlerinden biri olarak ele alınan kolonyalar sıcak yaz günlerinde kişilere ferahlık verir. Bakteri, mikrop ya da virüslere karşı adeta koruyucu bir kalkan olarak kabul edilir. Kolonyanın faydaları kadar zararlarını da kısaca ele alacak olursak alerjik reaksiyonlara zemin olabilir ve cildi tahriş edebilir. Bir diğer kişisel bakım ürünlerinden biri olan ıslak mendiller ise hem yüz hem de yüzey temizliği için adeta birebir bir seçenektir. Islak mendil ile birlikte cildinizi temizleyebilmemiz mümkün bir durum olarak karşınıza çıkmaktadır. Islak mendiller ile ter kokusundan kurtulabilirsiniz. Tabii Islak mendillerinin yararları kadar zararlarını da göz önünde bulundurmak da fayda vardır. Eğer hassas bir cilde sahipseniz ıslak mendili kullanımı ciltte tahrişe, vücutta çatlaklara, pisiğe ve kaşıntıya sebep olmaktadır. Fakat kişisel hijyen bakımından bulunduğunuz ortam da su ya da sabun yoksa ıslak mendili kişisel hijyen kapsamında  akla gelen  ilk seçeneğiniz olmalıdır.

Bunun yanı sıra kişisel hijyen ürünlerinde deodorantı ele alacak olursak toplum içine çıktığınızda  güzel kokmak istiyorsanız mutlaka deodorant kullanınız. Fakat deodorantın kokusu astım ve solunum yolu hastalıkları ile mücadele eden kiileri olumsuz derecede etkilemektedir. Mümkün olduu kadar ağır kokusu olmayan deodorant kullanmalısınız.

Kişisel Hijyen Ürünlerinin Zararları Nelerdir?

Kişisel hijyen ürünlerinin faydaları kadar zararlarını da göz önünde bulundurmak gerekmektedir.Özellikle ifade edilmesi gerekmektedir ki kişisel hijyen ürünlerini gereğinden fazla kullanmak aşırıya kaçmak kişilerde cilt döküntülerine, kaşıntısına ve kızarıklığına sebep olmaktadır. Kişisel hijyen ürünleri alerjik reaksiyonların oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir. Yapısında kmyasal maddeleri fazla bulunduran kiisel hijyen ürünleri ne yazık ki kişilerde kanser hastalıklarının meydana gelmesine sebep olmaktadır. Kişisel hijyen ürünlerini aşırı miktarda kullanan kişiler genellikle cit hataslıkları ile mücadele etmek zorunda kalmaktadırlar.

Kişisel Hijyen Ürünlerini Nasıl Kullanmalıyız?

Kişisel hijyen ürünleri kişilere  temizlik ve hijyen konusunda yardımcı olan ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ter kokan bir  kişi ılık bir duş alıp vücut losyonu kullandığında temiz ve güzel kokmuş olur. Fakat her şeyin azı karar çoğu zarardır.Parfüm ya da deodorant sıkımında aşırıya kaçmamanız  gerekmektedir. Yoğun koku insanları oldukça fazla rahatsız etmektedir. Hatta astım hastaları ya da solunum yolu rhaatsızlıkları ile mücadele eden kişilerin yanında yoğun  parfüm kokusu o kişileri ciddi derecede olumsuz anlamda etkilemektedir. Kişisel hijyen ürünlerini kullanırken cildinize doğrudan temas ettirmemeye dikkat etmelisiniz. Sabun, vücut losyonu, şampuan vb. gibi ürünler direkt olarak c ildinize temas edilmelidir. Fakat parfüm, deodorant, doğrudan cildinize temas etmemelidir. Bu noktada parfümü ya da deodorantı elbisenizin üzerine sıkabilirsiniz. Bunun yanı sıra son olarak  özellikle ifade edilmesi gerekmektedir ki kiisel hijyen ürünlerinizi başka kişiler ile paylaşmayınız. Aksi taktirde kişisel hijyen ürünleriniz mikrop  kapabilir.